2008. április 13., vasárnap

2005. évi 3. szám

Új Magvető
2005. 3. szám

TARTALOM
„...él bennem a Krisztus” Tóthné Bede Krisztina gondolatai pünkösdről 1
Pataky Éva verse – Te mindenhol jelen vagy! 2
Akinek mindenre volt ereje a Krisztusban – 2 éve hunyt el Sütő Gyula 2
Mit is ünneplünk Pünkösdkor? 3
Új pápa a római katolikus egyház élén 3
A szavak nélkül beszélő könyv – nem csak GYEREKEKNEK 4
Recept 6
Májusi és júniusi alkalmaink 7
A gyülekezet elérhetőségei 7
A gyülekezet rendszeres alkalmai 8


„...él bennem a Krisztus!”
Az összes keresztyén ünnepünk közül leginkább a pünkösddel nem tudunk mit kezdeni. A zavart az okozza, hogy egyszer Istenről beszélünk, egyszer Jézusról, egyszer Szent Lélekről, és nem értjük, hogy ha mindhárom személy Isten, mire való a megkülönböztetés? Ráadásul a pünkösd olyan megfoghatatlan! A karácsonyban, nagypéntekben, húsvétban van valamilyen látványos dolog. Karácsonykor ott a jászol, nagypénteken ott a kereszt és olyan jól lehet siratni, a húsvétot pedig gyönyörűen feldolgozták képzőművészek. Pünkösdkor semmi ilyesmi nincs.
Mennyire más a mi mai pünkösdi ünneplésünk, mint az első volt. Mi ugyanis beszélni szoktunk a Szent Lélekről, pedig nem ezt kellene tennünk. Az első tanítványok nem beszéltek róla, hanem átélték személyesen a Szent Lélek érintését. Mi szép és okos dolgokat tudunk mondani az embereknek a Szent Lélekről, pedig a valóság az, hogy a Szent Lélek mond hatalmas kijelentést a Krisztusról a tanítványokon keresztül. A tanítványok nem akarták boncolgatni, hogy kicsoda a Szent Lélek, hanem átadták életük irányítását Neki, és engedték, hogy átformálja őket. Más emberekké lettek. „A Szent Lélek leszáll és minden megváltozik, megnyílik szemed, A Szent Lélek leszáll és új emberré leszel, meglátod Őt, aki szeret, meglátod Őt, Jézust.” – ahogy egy mai evangéliumi ének szól.
Miben állt a változás? Eddig Jézussal jártak, látták, beszélgettek Vele, most már Jézus él bennük. Pünkösdkor arról van szó, hogy ne csak valamit (ajándékot, áldást, erőt) várjunk, hanem Valakit. Azt a csodát, hogy Jézus megelevenedik a szívemben, és már nem kívülről szól hozzám; az Isten Igéje is életre kel... Ez az újjászületés. A vallásos ember mindenféle dolgot kér Istentől, mindig van valamije: vigasztalás, békesség, de az újjászületett embernek Valakije van: élő Krisztusa.
Az első időkben a legnagyobb ünnep a pünkösd volt, később áttolódott a hangsúly a karácsonyra. Talán azért, mert könnyebb ajándékokat adni, mint önmagunkat átadni Isten szolgálatára. Könnyebb Jézus világrajöttéről egyszer egy évben beszélni, mint az Ő üzenetével elmenni a világba. Jézus jelenlétét még csak-csak kívánjuk, hogy rántsa ki életünk elakadt szekerét a kátyúból, de hogy bennem éljen?!? Pedig Jézus vagy bennem él, vagy nincs velem.

Tóthné Bede Krisztina

VERS
Ez alkalommal Pataky Éva testvérünk egy versét közöljük, aki – mint az alábbi sorok ékesen bizonyítják – nem csak ecsettel a kezében képes a befogadó szívében és gondolataiban építő és elgondolkodtató képzeteket kelteni, hanem tollal is.

Te mindenhol jelen vagy!

Ha Te tudnád
Édes Istenem,
Házadba betérni
hogy hiányzik nekem!

Bár tudom,
mindenhol Rád találok,
ha kereslek, s
Hozzád kiáltok!


Ha az utcán
bolyongva járok,
reggel, délben vagy este,
dolgozva vagy megpihenve:

Te mindenhol jelen vagy,
csak keresni kell Téged, s
aztán már oly könnyű
az élet,
ha a házadba csendben,
imádkozva betérek.
Pataky Éva


Akinek mindenre volt ereje a Krisztusban
Két éve hunyt el ft. Sütő Gyula lelkész, missziói szuperintendens

Ezerkilencszázkilencvenháromtól haláláig, 2003. március 9-ig a Buenos Airesi magyar református gyülekezet pásztora, és a teljes dél-amerikai magyar reformátusság zsinati képviselője volt ft. Sütő Gyula. Élete és munkássága maradandó nyomot hagyott e közösségek életén. Halála évfordulóján szeretettel emlékezzünk rá, és adjunk hálát őérte az Örökkévaló Istennek!
Sütő Gyula 1925. október 20-án, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Dédesen született, bányász-földműves család gyermekeként. Már 11 éves korában találkozott a tiszta evangéliummal, midőn hallotta Döbrössy Lajos albániai misszionárius bizonyságtételét. Megtérésére 23 éves korában került sor, Schréter Ferenc ev. Lelkész evangélizációján, a miskolci Kakas templomban. Az ez alkalommal kapott elhívásnak engedelmeskedve iratkozott be az akkor megnyílt Hajdúböszörményi Misszionáriusképző Iskolába, miután addigra már levelező úton leérettségizett, és dolgozott is, előbb faluja körjegyzőségén, majd a Társadalombiztosító miskolci pénztáránál. Miután sajnálatos módon az iskolát 1949-ben bezárták, harmóniumtudását kamatoztatva a Bács-Kiskun megyei Szeremlén vállalt kántori állást. Itt ismerkedett meg feleségével, itt házasodott és született meg 1951-ben első gyermeke. 1952-től Sztálinvárosban a Vasműben dolgozott 30 évig, ebből 26-ot fizikai munkásként. 1956-ban a felkelés mellé állt, a Szabad Rákóczi Rádió munkatársa, egy ideig vezetője volt. A felelősségre vonást isteni kegyelemből elkerülte. Munkája mellett gyülekezetekben helyettesített, idegenvezetett, 1968-tól külföldön is. Útjai során Bibliákat is csempészett, ez vezetett végül 1979-ben idegenvezetői karrierjének végéhez, az orosz vámon fennakadt velük. Ezt követően kapcsolódott be a Dobos Károly vezette lepramisszióba. 1982-ben nyugdíjba ment, majd egy testvér tanácsára 1983-ban beiratkozott a Teológia levelező tagozatára, hogy a történelem által félbeszakított tanulmányait befejezze. 1987-ben fejezte be tanulmányait, Kisegítő szolgálatra a budapesti Wekerle-telepre, segédlelkészi szolgálatra pedig a Baranya megyei Vajszlóra rendelték ki. A Reformátusok Lapjában megjelent hirdetés nyomán itt éledt fel benne a régi elhívása, amely misszióra szólt, jelentkezett hát dél-amerikai szolgálatra. Bár – saját megítélése szerint – legkevesebb eséllyel indult a pályázaton, mégis őt választották. 1993 februárjában érkezett meg Buenos Airesbe. Itt végzett szolgálata nem csak a református gyülekezet gondozása volt, hanem szolgált a Krisztus Keresztje Evangélikus Gyülekezetben, a leprások között s az Öregotthonban, de még a chacói magyarok között is. A Hungáriában is tartott Istentiszteleteket, a Zrínyi Körben pedig órákat adott.
2003. március 9-én, egy vasárnapi gyülekezet ebédet követően lett rosszul, és lakásán érte a halál. Hamvait hazaszállították és ott helyezték a feltámadásig nyugalomra.
(A 2000. október 2-án kelt önéletrajzának kivonatát készítette: Tóth L. Kristóf)


Mit is ünneplünk Pünkösdkor?
A feltámadás ünnepe után hét héttel ünnepli az evangéliumi keresztyénség Pünkösdöt. Az ünnep neve görög eredetű, az ötvenedik jelentésű πεντεκοστη (ejtsd: pentekoszté) szóból ered. Az ószövetségi aratási ünnepnek – a Sávuótnak (שבות), azaz a Hetek ünnepének, amely az egyiptomi kivonulás ünnepét, a Pészachot hét héttel (7x7=49) követi – idejére esik a Szent Lélek kiáradásának újszövetségi ünnepe.
Jézus feltámadása után megjelent a tanítványoknak, több asszonynak, majd – Pál leírása szerint (1Korinthus 15,4-7) – több mint ötszáz embernek. Negyven napon át folytatta szolgálatát, tanította tanítványait, majd a Jeruzsálem melletti Olajfák Hegyéről felvitetett a mennybe. A mennybemenetelét ünnepeljük pünkösd előtt 10 nappal, a római katolikusoktól átvett nevű áldozócsütörtökön. Jézus eltávozásakor missziói parancsot adott – ez alapján gyakoroljuk a keresztség sákramentumát – és megígérte, hogy amíg ugyanott, az Olajfák hegyén vissza nem tér, Szent Lélek fogja segíteni követőit. A tanítványok Jézus felvitetését egész máshogy élték át, mint nagypénteki halálát. Akkor a reménytelenségbe hullottan keseregtek, amíg meg nem jött a vasárnap hajnali hírnök, a magdalai Mária az Úr feltámadásával, pünkösdre, a Szent Lélek eljövetelére azonban boldog várakozással tekintettek. Míg Nagypéntek után a tanítványok félve és reszketve voltak együtt, addig a Mennybemenetel után „a felső szobában (...) valamennyien egy szívvel és egy lélekkel kitartóan vettek részt az imádkozásban, az asszonyokkal, Jézus anyjával, Máriával és testvéreivel együtt.” (Apostolok Cselekedetei 1,14) Így várták a Szent Lélek eljövetelét.
A Hetek ünnepe alkalmával sok zarándok ment fel Jeruzsálembe, ezért amikor a hangos zúgás betöltötte a levegőt, sokan sereglettek oda, ahol Péter és a többi tanítvány tartózkodott. A legújabb nézetek szerint ez a hely nem volt más, mint maga a jeruzsálemi Templom, egész pontosan annak előcsarnoka. A hagyományos felfogás szerinti helyszín – a tanítványok lakása – amúgy azért is kétséges, mert még a szűk utcán sem lett volna hely annyi embernek, amennyiről a Biblia tudósít, nemhogy a helyiségben. Amikor megtörtént a csoda, azaz kiáradt az Isten Lelke, nagy zavar támadt, bár a jelenlévők vallásos emberként ismerték a próféciát, amint azt Jóel próféta megírta könyve 3. fejezetének első két versében. Ismerni egy csodát, vagy hallani róla azonban egészen más, mint átélni. A tanítványok pedig megváltoztak. Bizonytalan, félős, állhatatlan csoportból erős, szilárd hitvallókká lettek. Látjuk, mit tett a Szent Lélek Péterrel. A gyorsan lelkesedő, de hamar megijedő halász, aki háromszor tagadta meg mesterét Nagypénteken, olyan prédikációt tart az összegyűlt sokaság előtt, hogy háromezer ember csatlakozik az Úr követőihez. Ezekből jön létre az első újszövetségi gyülekezet. Hajlamosak vagyunk arra, hogy Pünkösdöt az egyház születésnapjaként ünnepeljük, holott ennél sokkal több történt. Az Isten Szent Lelke kiáradt, s ezzel megkezdődött az utolsó világkorszak, amely az Úr Jézus második eljöveteléig tart. Megindult a keresztyénség gyülekezetekbe szerveződése, és a máig tartó misszió.
Nem lesz azonban örökké a Földön az Isten Lelke! Az elragadtatáskor, azaz amikor Jézus megjelenik a felhőkön, és magával viszi az akkor élő, és feltámasztott igaz követőit (1Thesszalonika 4,17 és következő versek), Szent Lélek sem marad hátra. Azok, akik visszamaradtak – tehát akik nem tértek meg az Úr visszajöveteléig – a Gonosz uralma alá kerülnek. Akik tehát az elragadtatás után ismerik fel Jézusban a Messiást, Szent Lélek segítsége nélkül kell megharcolniuk hitük harcát, és sorsuk vértanúság, mert az Antikrisztus uralma nem turi meg a keresztyéneket.


Új pápa a római katolikus egyház élén
Elhunyt II. János Pál, a konklávé Joseph Ratzingert választotta új pápává

Április 9-en elhunyt a lengyel származású Karol Woytila, aki II. János Pál néven 26 évig volt a római egyház vezetője. Elhunyta alkalmából gyülekezetünk levélben fejezte ki együttérzését a Katolikus Magyar Egylet vezetősége és tagsága felé.
Bölcskey Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke „Búcsúzunk - mi is” címmel nyilatkozatban fejezte ki gyászát és együttérzését a pápa elhunyta és temetése alkalmából. Többek között méltatta, hogy II. János Pálnak a Magyarországi Református Egyház irányában tett legkiemelkedőbb és legmerészebb döntése az volt, amikor a katolikus egyházfő debreceni látogatásakor, 1991 augusztusában megkoszorúzta a gályarabok emlékművét. Ez a lépése is egyike volt azoknak a megengesztelődéseknek, amelyekkel az „egyház gyermekeinek” az emberiség régmúlt és közelmúlt történelmében elkövetett bűneiért bocsánatot kért.
Az új pápa, Joseph Ratzinger, aki XVI. Benedek néven lépett trónra, megválasztását a következőképpen kommentálta a református püspök: A Magyar Református Egyház nem lepődött meg azon, hogy a korábbi pápa közeli segítője, a konzervatív felfogású, briliáns felkészültségű teológus, Ratzinger bíboros lett a katolikus egyház új vezetője. „Nagy befolyású és tekintélyu vezetője volt eddig is a vatikáni apparátusnak, különös tekintettel a tanbeli kérdésekre, tehát komoly meglepetést nem okozott az ő megválasztása” - mondta. Bölcskey szerint „a következetes, konzervatív teológusként ismert Ratzinger karakterében más lesz, mint elődje volt, de a tanbeli, ideológiai változás nem várható az egyház politikájában”.
(az MTI jelentése alapján)


A szavak nélkül beszélő könyv
Az itt következő írás gyerekeknek szól ugyan, de minden felnőttnek is hasznára válik, ha elolvassa!

Kedves gyerekek!
Ha szerettek ollóval, ragasztóval bánni, akkor most itt a remek alkalom, hogy készítsetek magatoknak egy szavak nélkül is beszélő könyvet. Vegyetek egy-egy fekete, piros, fehér, zöld és arany színű papírt, vágjátok tetszőleges méretre, és ebben a szín-sorredben ragasszátok össze a gerincét. Kész is a „könyv”!
Ennek a könyvnek a színei a világ legszebb történetét mondják el nekünk. Néha jól esik egy köny utolsó lapjaiba belelapozni, hogy megtudjuk, jó vagy rossz lesz-e a vége? Kezdjük ezt a könyvet is a végén!
Az arany oldal a Mennyre emlékeztet. Tudod, mi az a Mennyország? Az Isten otthona, amely az Ő sugárzó fényességével van tele. „Az Isten világosság, és nincsen Őbenne semmi sötétség.”? Isten nagyon sok mindent elmond az Ő otthonáról. A Bibliából tudjuk, hogy a Menny minden utcája tiszta aranyból van.2 Ott senki sem lesz beteg, senki nem hal meg.3 Mégis az a legcsodálatosabb, hogy az Atya Fia, az Úr Jézus is ott van. Isten alkotta a mennyet és a földet. Téged is Ő teremtett. Nagyon szeret téged, és azt akarja, hogy Vele légy majd egykor, a Mennyben is. Az Úr Jézus, mikor itt járt a földön, ezt ígérte: „Elmegyek és helyet készítek nektek!”4 De van egy dolog, aminek semmi helye a Mennyben. Ez a bűn. Mivel te is és én is bűnösök vagyunk, Isten útja helyett a saját magunk által elképzelt utakon akarunk járni. A bűn mindaz, ami nem tetszik Istennek. A bűn nyomort és bánatot okozott a világon. A Bibliából tudjuk, hogy mindenki vétkezett.5
A fekete oldal a bűnös útjainkra emlékeztet. Sötétben botladozunk, és nem találjuk az utat. A bűn választ el a szent Istentől 6 Isten azt mondja, hogy a bűnt büntetés követi. A bűn büntetése halál.7 De Isten azt is jól tudja, hogy magadtól nem szabadulhatsz meg a bűneidtől. Tudta, hogy olyan jó sohasem tudsz lenni, hogy Őt ki tudd engesztelni. De mivel szeret téged, utat készített neked a megbocsátáshoz.
A piros szín az utat jelképezi, amelyet Isten adott, hogy megszabadulhass a bűneidtől. Isten elküldte a Mennyből az Úr Jézust, hogy magára vállalja a bűneinkért járó büntetést.8 Az emberek keresztre feszítették Isten Fiát, és amíg Ő ott függött, Isten valamennyi bűnödet Reá helyezte.9 És Ő szenvedett, mígnem ezt mondta: „Elvégeztetett!” Jézus drága vére kifolyt értünk. „Az Ő [Isten] Fiának vére megtisztít minket minden buntől.”10 Nincs más út, hiszen Isten mondja: „Vérontás nélkül nincsen bunbocsánat.”11 Jézus nem csak meghalt érted, hanem fel is támadt, és Ő ma is élő Megváltó!12
A fehér oldal. A könnyek nem mossák le a bűnt. Az imádság sem, a jó cselekedetek sem tisztítanak meg. Egyedül Jézus tisztíthat meg! Ez az oldal a tisztaságra emlékeztet. Mindenkiért meghalt Jézus? Igen! Mindenki a mennybe fog jutni? Nem, mert sokan nem hisznek benne, és nem fogadták el Őt Megváltójuknak.13 Csak Jézuson keresztül lehetsz Isten gyermeke! A mennybe akarsz kerülni? Elhiszed-e, hogy Jézus a te bűneidért is meghalt? Döntened kell! Isten megígéri, hogy veled marad.14 Kérd Őt arra, hogy segítsen neked minden nap Istennek tetsző életet élni. Ha újból bűnt követsz el, valld be azt Neki, és Ő megbocsátja.15 Kérd az Ő segítségét, hogy tiszta maradhass!
A zöld oldal arra az új és örök életre emlékeztet, amit kaptál Istentől. Zöld színűek a fák, virágok levelei. Ha elfogadod Jézus Krisztust, olyan vagy, mint egy újszülött kisbaba Isten családjában. A Biblia azt tanácsolja, hogy „növekedjetek a kegyelemben és az Úr Jézus ismeretében!”16

Néhány dolog, ami segíthet a növekedésben:
1. Figyelj Istenre, tanuld az Isten Igéjét, ha lehet, kívülről is.17
2. Beszélj Istennel – imádkozz!18
3. Beszélj Istenről – tégy bizonyságot!19
Tiszteld Istent – járj Istentiszteletre, Bibliaórára, gyülekezetbe, olyan helyre, ahol Isten Igéjét igazán hirdetik!20
Szeretettel: Krisztina
??János első levele 1,5 ?2Jelenések 21,21 ?3Jelenések 21,4-23; Zsoltárok 16,11 ?4János evangéliuma 14,3 ?5Pál levele a rómaiakhoz 3,23 ?6János első levele 1,5 ?7Pál levele a rómaiakhoz 6,23) ?8János evangéliuma 3,16 ?9Ézsaiás próféta könyve 53,6 ?10János első levele 1,7 ?11Zsidókhoz írt levél 9,22 ?12Pál első levele a korinthusiakhoz 15,3-4 ?13János evangéliuma 1,12 ?14Zsidókhoz írt levél 13,5 ?15János első levele 1,9 ?16Péter második levele 3,18 ?17Pál második levele Timótheushoz 2,15; Zsoltárok 119,11 ?18Pál első levele a thesszalonikaiakhoz 5,17 ?19Márk evangéliuma 16,15 ?20Zsidókhoz írt levél 10,25

Recept
Az egyetlen máglya, ami helyénvaló egy református templomban
Többen kérték a március 20-i közös ebéden „elhangzott” máglyarakás receptjét. Nos íme a laktató és egyszerű édesség elkészítésének módja a Buenos Airesben fellelhető alapanyagokból:
Hozzávalók 8 személyre: 1 liter tej, 450 g kifli, bagett vagy pan mignon, 250 g cukor, 2 alma, 1 kávéskanál vaníliaaroma, 6 tojás, 2 evőkanál baracklekvár (damasco), 100 g mazsola, 100 g darált dió.
Elkészítése: a kenyeret kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk. A felmelegített tejbe belekeverjük a cukrot, a vaníliát és a tojások sárgáját, majd ezt a keveréket ráöntjük a kenyérre. Kivajazott tepsibe öntjük a lucskosra ázott kenyér felét. Erre rászórjuk a mazsolát (ezt bele is keverhetjük a tésztába), és a diót (ezt ne), és lefedjük az egyik meghámozott, kicsumázott alma szeleteivel. Erre rátesszük a lucskos tészta második felét, és a levet is ráöntjük, majd befedjük a másik alma szeleteivel. Közepes lángon kb. 1 órát sütjük. Ha elkészült, kivesszük a sütőből és hűlni hagyjuk. Ha már nem forró, a tojásfejérjékből cukorral kemény habot verünk, belekeverjük a két kanál lekvárt, rákenjük a tetejére és visszatesszük a sütőbe. Addig sütjük, amíg a teteje aranybarna nem lesz. Vigyázat, a tojáshab hamar megég! Jó étvágyat!

Pünkösdi alkalmaink:
Május 15-én 10.00 órakor Pünkösdi Istentisztelet úrvacsorával és zenés áhítattal. Vivaldi: Concierto en la menor. Előadja Schirl Pál hegedűn és Néstor Queral zongorán
18-án 11.00 órakor Pünkösdi úrvacsora az Öregotthonban

Májusi és júniusi alkalmaink:
Május 19-én 19.00 órakor Dr. Balla Imre emléktáblájának avatása
22-én 10.00 órakor Családi Istentisztelet, gyülekezeti ebéd (kivételesen a hónap 4. vasárnapján!)
Június 19-én 10.00 órakor Családi Istentisztelet, zenés áhítat, ebéd. Elhangzik: J. Ch. Bach szonátája. Előadja Schirl Pál hegedűn és Néstor Queral zongorán

Rendszeres alkalmaink
Az év minden vasárnapján, valamint karácsonykor délelőtt 10.00 órakor Istentiszteletet tartunk a Templomban (Ramón Freire 1739). Márciustól decemberig minden hónap első szerdáján 16.00 órától Bibliaórára várunk mindenkit. A Szent István Öregotthonban (Pacífico Rodríguez 1162, Chilavert) minden páros héten szerdán 11.00 órakor tartunk Istentiszteletet. Minden hónap harmadik vasárnapján Családi Istentisztelet, melynek keretében zenés áhítat és spanyol nyelvu igehirdetés van, vele párhuzamosan ifjúsági alkalom.

A Gyülekezet elérhetőségei
Ramón Freire 1739, Buenos Aires, Capital Federal. Telefon: 4551-4903.
A lelkész elérhető a fenti címen, telefonon, továbbá
a ???????????@axelero.hu e-mail címen és a (15) 5746-6505 mobilszámon is.

A magvető vet, az olvasó pedig terem. Jó gyümölcsöket.












Nincsenek megjegyzések: